صفحه اصلی / استان ها > همدان / نخبگان روش خود را اسلامی کنند

نخبگان روش خود را اسلامی کنند


نخبگان روش خود را اسلامی کنند

ایسنا/همدان معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه لزوم ایجاد جامعه اسلامی، دولت اسلامی است، گفت: بزرگترین کار دانشگاه، حوزه و دولت برقراری عدالت در هر زمینه ای است چرا که برقراری عدالت انگیزه و آرمان برپایی جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی شامگاه شنبه ۲۳ آذر در نشست “نقش نخبگان حوزه و دانشگاه در توسعه عدالت اجتماعی” در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا اظهار کرد: در حال حاضر در ابتدای راه دستیابی به عدالت هستیم و لازمه اجرایی شدن آن این است که نخبگان کشور روش خود را اسلامی کنند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و قسمتی از آن مبنی بر اینکه امید ما به جوانان انقلابی با روحیه انقلابی است که مدیریت کشور را در عرصه های مختلف به دست بگیرند، اضافه کرد: نقص امروز جامعه ما این است که افردای با این طرز تفکر اندک هستند.

صادقی در ادامه اصول ضروری برای برقراری عدالت را برشمرد و خاطرنشان کرد: اصل برابری، بهره مندی از حداقل معیشت، توجه به سرمایه های خدادادی، ظرفیت و توانمندیها، تناسب میزان تلاش افراد و نحوه پاداش، تناسب نقش و امتیازات افراد در جامعه، جبران و کیفر متناسب و تعمیم از جمله اصول برقراری عدالت در جامعه هستند.

وی در ادامه یادآور شد: متاسفانه از تئوری های ارائه شده در دانشگاه ها، علم مفید برای جامعه اسلامی بیرون نیامده و این مسیر اشتباهی است که در آن قدم گذاشته ایم‌.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به پیشینه متعالی علم و نقش دانشگاه و حوزه در تمدن اسلامی و ایرانی گفت: امروز  وظیفه ما این است که از این گذشته مثبت انرژی گرفته، رسالت امروز را بیابیم و به سوی آینده روشن پیش رویم.

وی با یادآوری اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، شاخص ها را نشان داده اند، گفت: ایشان در این بیانیه علاوه بر اینکه مسیر ۴۰ ساله انقلاب را تحلیل کردند، تاکیر کردند که گام بعدی را محکم تر برداریم.

صادقی‌ نوآوری، نظریه پردازی و درنوردیدن مرزهای دانش را از جمله مواردی عنوان کرد که باید مورد توجه عالمان باشد و ادامه داد: هدف علم، تولید آن است و تا زمانی که دانشگاهیان خود را برای تولید علم صالح نمی دانند و نگاهشان جای دیگری است، ضعف تولید علم وجود خواهد داشت.

وی در پایان انواع عدالت در عرصه های مختلفی چون فلسفه، حقوق، اقتصاد و… را یادآور شد و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به دنبال نهضت اسلامی که امام(ره) به پا کردند، دو گام مهم برداشته و گام سوم تشکیل دولت اسلامی بود که از اول انقلاب اسلامی مورد توجه بوده است.

انتهای پیام


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *