صفحه اصلی / کارنامه قبولی کنکور سراسری / رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟

رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟

رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟
رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از ۸ صبح الی ۲ بامداد از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران ۹۰۹۲۳۰۵۵۳۸
تماس از سایر استان ها ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری به صورت کارنامه ، ممکن است داوطلبان زیادی دچار سردرگمی شوند که رتبه اصلی کنکورشان کدام است. چرا که موارد بسیاری تحت عنوان رتبه مشخص شده اند. اما واقعا رتبه ای که جهت پذیرش در دانشگاه ها ، در نظر گرفته می شود کدام است؟ تفاوت عناوین رتبه ای مختلف ، با یکدیگر در چیست و … . در این مقاله قصد داریم یکی از موارد کارنامه که تحت عنوان رتبه در سهمیه ، درج شده است را روشن سازیم ؛ این که به چه منظور در کارنامه قرار گرفته ، تا چه میزان از اهمیت برخوردار است و سوالاتی از این قبیل.

رتبه کل در سهمیه نهایی ، نشان دهنده جایگاه داوطلب در بین افرادی با سهمیه مشابه وی می باشد.

رتبه در سهمیه چیست؟

همان طور که گفتیم ممکن است چند عنوان رتبه در کارنامه اولیه مشاهده شود که در برخی مواقع ، موجب سرگردانی داوطلب می باشد. سهمیه های مختلفی از جمله سهمیه ایثارگران ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازی و سهمیه خانواده شهدا وجود دارند که بر رتبه کشوری داوطلب اعمال می گردند. معمولا جامعه آماری دارندگان سهمیه های ایثارگری ، جانبازان ، رزمندگان و خانواده شهدا کمتر است. از همین رو میزان تاثیری که به موجب آن ها بر رتبه های کشوری اعمال می شود ، از سهمیه مناطق بیشتر می باشد. به عددی که پس از اعمال سهمیه بر رتبه کشوری داوطلب حاصل می شود ، رتبه در سهمیه گفته می شود که بیان گر جایگاه داوطلب در بین افرادی با سهمیه مشابه بوده و سنجش او نیز با توجه به همان افراد صورت می گیرد.

رتبه ای که جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی مورد توجه قرار می گیرد ، همان رتبه کل در سهمیه نهایی می باشد. اما رتبه در سهمیه برای زیرگروه های مختلف ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. هر کدام از زیرگروه ها ، شامل برخی رشته ها هستند که بسته به رتبه ای که برای آن ها کسب می شود ، شانس قبولی متغیر خواهد بود. به عنوان مثال داوطلبی که رتبه در سهمیه اش برای زیرگروه های ۱ تا ۵ به ترتیب ۲۱۰۰ ، ۲۳۰۰ ، ۳۰۰۰ ، ۳۵۰۰ ، ۲۸۰۰ باشد شانس قبولی اش در زیرگروه ۱ با رتبه ۲۱۰۰ نسبت به سایر زیرگروه ها بیشتر و در رشته های متعلق به زیرگروه ۴ شانس قبولی کمتری نسبت به سایرین دارد.

تفاوت رتبه کل در سهمیه نهایی و رتبه کشوری

عددی دیگر که تحت عنوان رتبه کشوری در کارنامه داوطلب به چشم می خورد ، بیان گر جایگاه وی در میان تمام شرکت کنندگان سراسر کشور و بدون اعمال سهمیه می باشد. این رتبه برای داوطلبانی کاربرد دارد که تمایل به تحصیل در دانشگاه های آزاد دارند. چرا که ملاک سنجش و پذیرش این دانشگاه ها ، رتبه ای است که داوطلب از میان تمام شرکت کنندگان کسب می نماید نه رتبه ای که با اعمال سهمیه موفق به کسب آن می گردد. تفاوت رتبه کشوری و رتبه در سهمیه همین نحوه پذیرش دانشگاه ها است. ملاک پذیرش دانشگاه های دولتی همان طور که بیان شد رتبه با اعمال سهمیه بوده و برای دانشگاه های آزاد ، رتبه ای که بدون اعمال سهمیه در کارنامه وجود دارد مد نظر خواهد بود.

با مطالعه مطالب فوق ، احتمالا سوال شما مبنی بر این که کدام رتبه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و به منزله رتبه اصلی شناخته می شود ، پاسخ داده شده است. اگر در رابطه با سایر بخش های کارنامه نیز برایتان ابهامی وجود دارد می توانید بر روی لینک اعلام نتایج کنکور سراسری کلیک کرده و نسبت به تمامی موارد موجود در کارنامه ، آگاه تر باشید.رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از ۸ صبح الی ۲ بامداد از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران ۹۰۹۲۳۰۵۵۳۸
تماس از سایر استان ها ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟ اولین بار در ایران مشاوره. پدیدار شد.


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

اعلام نتایج کنکور سراسری

اعلام نتایج کنکور سراسری

اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۸ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اعلام نتایج کنکور سراسری با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *